ELKES-W umieszczony w zestawie i współpracuje z następującymi urządzeniami:
- pompa szlamowa
- kompresor sprężonego powietrza
- układ dozowania polielektrolitu flokulującego osad
Urządzenie przeznaczone jest do odwadniania osadów będących homogenicznymi zawiesinami wodnymi o zawartości części stałych mieszczących się w przedziale 1-2,5%, co odpowiada uwodnieniu 97,5-99%. Urządzenie filtrujące ELKES-W zaprojektowane zostało jako ostatni etap ciągu obróbki ścieków komunalnych lub przemysłowych, o maksymalnej przepustowości 250 kg suchej masy na dobę.
Opis techniczny i zasada działania
Proces odwadniania osadów zachodzi w workach z tkaniny filtrującej na konstrukcji ze stali nierdzewnej.
Urządzenie produkowane jest w trzech odmianach asortymentowych. Sterowanie procesem odwadniania, napełnianie i dopełnianie worków mogą być wyłącznie ręcznie (typ ELKES-W2P), półautomatyczne (ELKES-W2G) lub automatyczne (ELKES-W2 do ELKES-W12) z filtracją wspomaganą nadciśnieniem. Ośrodkiem sterującym w tych workownicach jest mikroprocesor współpracujący z pneumatyczną aparaturą wykonawczą. Pakowanie i filtracja przebiegają w sposób cykliczny, pozwalający na maksymalne wykorzystanie worków.
W konstrukcji zestawu filtracyjnego ELKES-W wyróżnia się trzy podzespoły:
- Komora mieszania osadu z flokulantem, czyli tak zwany mikser. Ilość podawanego osadu reguluje zawór pneumatyczny 1.
- Komora nadawcza zakończona na dole lejami nadawczymi wymieszanego osadu. Na jej obudowie umieszczony jest reduktor, który nie pozwala na przekroczenie bezpiecznego ciśnienia (tj.0,2-0,3 bar).
- Komora filtrów workowych wraz z wanną obciekową.
Proces odwadniania przebiega następująco. Znajdujący się w zbiorniku osad za pomocą pompy tłoczony jest rurociągiem 1 i przez sterowany pneumatycznie zawór trafia do miksera. Tam następuje jego zmieszanie z podawanym ze zbiornika polielektrolitu flokulantem. Po zmieszaniu osad trafia do komory nadawczej. W niej następuje rozprowadzenie osadu do lejów nadawczych filtrów workowych.
Napełnienie worków osadem trwa do momentu ich pełnego wypakowania. Wtedy sonda poziomu maximum wyłącza pompę, a dalsze filtrowanie osadu w workach; jest wspomagane nadciśnieniem. Po upakowaniu zagęszczonego osadu i odcieknięciu filtratu, sonda poziomu minimum uruchamia cykl; nadawanie osadu, napełnianie filtrów workowych – który trwa do osiągnięcia pełnego poziomu maksimum.
Cykl ten powtarza się i jest kontynuowany aż do całkowitego wykorzystania pojemności worków filtracyjnych
Przedostający się z worków filtrat jest zbierany w wannie obciekowej, skąd króćcem Ø100 spływa grawitacyjnie i zawracany jest do etapu biologicznego w oczyszczalni.