Nieustanny rozwój przemysłu wymaga stosowania nowych technologii i wdrażania nowoczesnych rozwiązań, które mają za zadanie usprawniać i ułatwiać procesy produkcyjne. Jedną z niezawodnych metod są sterowniki przemysłowe, które programują wybrane maszyny i nimi sterują.
-
Sterownik PLC – czym jest?
-
Dlaczego sterowniki PLC są chętnie stosowane? Jakie są zalety sterowników PLC?
Sterowniki PLC są cenionym rozwiązaniem, które wpływa na automatykę produkcji w zakładach przemysłowych i trudnych warunkach środowiskowych.
Sterownik PLC – czym jest?
Sam skrót PLC oznacza programowalne sterowniki logiczne. Chociaż wszystkie sterowniki wymagają programowania, to w tym przypadku mówimy o urządzeniu elektronicznym, które gwarantuje programistom dużo swobody w działaniu. Wynika ona z ich budowy, ponieważ sterowniki przemysłowe zawierają wejścia i wyjścia (cyfrowe lub analogowe), które możemy zaprogramować na wiele różnych sposobów.
Sterowniki przemysłowe PLC to nic innego jak małe procesory służące do sterowania i programowania maszyn. Specyficzna budowa pozwala na wykorzystanie niezależnie od typu urządzenia, jednak prawidłowe działanie uzależnione jest od właściwego oprogramowania napisanego przez doświadczonego programistę.
Programowalny sterownik logiczny, w odróżnieniu od standardowych układów elektronicznych, zapewnia także dostęp do wielu funkcji, których nie znajdziemy w innych systemach. Przykładowo, można wykorzystać rozbudowane regulatory temperatury, jasności i ciśnienia.
Sprawia to, że sterownik PLC świetnie się sprawdzi do obsługiwania urządzeń, które wchodzą w skład automatyki przemysłowej, zarówno małego, jak i średniego stopnia zaawansowania technologicznego.
Warto też pamiętać o możliwości przeprowadzania łatwej zmiany w algorytmach dzięki zastosowaniu sterownika PLC. W celu jej przeprowadzenia wystarczy podłączyć komputer z dedykowanym oprogramowaniem. Nie będziemy musieli nawet wymieniać okablowania. Każda operacja jest realizowana na bieżąco, a dzięki możliwości symulowania działania, programowanie jest dodatkowo ułatwione.
Dlaczego sterowniki PLC są chętnie stosowane? Jakie są zalety sterowników PLC?
Sterowniki PLC są bez wątpienia w czołówce technologii wykorzystywanej przez współczesną automatykę przemysłową. Te mikroprocesory są stosowane przez większość branż przemysłowych. Wybierane są ze względu na niezawodność oraz ich uniwersalność. Uczestniczą m.in. w takich obszarach i dziedzinach, jak energetyka, transport, przemysł maszynowy oraz przemysł chemiczny.
Niektóre osoby mogą się zastanawiać, czemu sterownik przemysłowy nie został wyparty przez nowsze technologie. Głównym powodem jest bezpieczeństwo, które zapewniają sterowniki PLC. Są one odporne na działanie wirusów i ataków hakerskich, które są ukierunkowane na przejmowanie danych i kontroli nad produkcją. Mikroprocesory potrafią obsługiwać różne języki programowania, co sprawia, że aplikacja zarządzająca sterownikiem może zostać napisana przez programistę pracującego w środowisku C++ lub C.
Istotne są też kwestie finansowe – koszty urządzenia i zatrudnienia obsługi są stosunkowo nieduże.
Materiał zewnętrzny